Türkiye mezunu Etiyopyalı öğrenciler Addis Ababa’da buluştu

İSTANBUL (AA) Türkiye mezunu Etiyopyalı öğrenciler, başkent Addis Ababa'da Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Türkiye Mezunları Kalkınma ve Dayanışma Derneği iş birliğiyle düzenlenen programda bir araya geldi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçisi Yaprak Alp, "Türkiye üniversitelerinden mezun olan Etiyopyalı kardeşlerimizle bir araya gelmek bizi çok mutlu etti. Doktor, iş insanı, akademisyen ve siyasetçi olan Türkiye mezunu Etiyopyalıların Türkiye'de aldıkları eğitimle başarılı olmalarını görmek bizi çok mutlu ediyor." dedi.

Öğrencilerin her birinin birer "Türkiye Büyükelçisi" olduğuna dikkati çeken Alp, bu kişilerin Türkiye'yi Etiyopya'da ailelerine, arkadaşlarına en güzel şekilde tanıttıklarını söyledi.

Alp, "Etiyopyalı öğrencilerin her zaman yanlarında ve arkalarındayız. Onlar bizim ailemiz." ifadesini kullandı.

"Türkiye Bursları 10. Yıl Dönümü" temasıyla gerçekleştirilen buluşmaya Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Etiyopya Program Koordinatörü Cengiz Polat'ın yanı sıra Yurtdışı Türkler Başkanlığı Kültürel ve Sosyal İlişkiler Daire Başkanı Murat Kazancı, Harar Milletvekili Dış İlişkiler ve Barış İşleri Komisyon Başkan Yardımcısı Fathe Mahdi Wozir, Özgürlük ve Eşitlik Partisi Başkanı Abdulkadir Adem ve Etiyopya Diaspora Ajansı Başkan Vekili Mohammed Endris’in de aralarında bulunduğu 60’ın üzerinde mezun katıldı.

(Abonesi olduğumuz AA’dan değiştirilmeden eklenmiştir.)

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/Turkiye-mezunu-Etiyopyali-ogrenciler-Addis-Ababada-bulustu-58200
 
Üst